Какво означава носеща стена?
Под носещата стена се има предвид конструкцията, която поема част от товара на общата конструкция на сградата и на следващия по- горен етаж. Тя провежда натоварването от покрива и от по-горните плочи надолу към основите и фиксира геометрията на постройката. Отговаря за устойчивостта на сградата. Такива стени могат да бъдат заменени с колони или греди.
Ако такава стена се счупи или премахне, в сградата може да се появят пукнатини, конструкцията да отслабне и припокриването да се срути. Въпреки, че постройката няма да рухне веднага, носещата ѝ способност ще намалее. Намалява и експлоатационната ѝ годност, тя постепенно ще промени геометрията си, ще загуби устойчивостта си и ще провисне. При случай на земетресение ще бъде много по- уязвима.
Как да разберете кои стени са носещи?
Най-сигурния начин е да разгледате строителната документация на сградата. При различните строителства, носещите стени имат различно разположение.
При панелните жилища носещи могат да са както външните, така и вътрешните стени. Различават се по това, че са почти двойно по- дебели от преградните стени. Обикновено по проект в тях има стандартно оразмерени врати. Всички стени са изградени от стоманобетон.
За тухлените сгради се приема, че всички външни стени са носещи, както и тези които са отстрани на стълбището. При някое предишно преустройство те може, обаче, да са се превърнали във вътрешни, затова бъдете внимателни.
При сгради от по- съвременното строителство носещите стени обикновено са част от така наречените вертикални, стоманобетонни и земетръсни диафрагми (шайби) и разбира се, ще е доста рисково и безотговорно да се събарят или пробиват.
Белег, че една стена е носеща, може да е дебелината ѝ – колкото по-дебела е, толкова по-вероятно е да споделя отговорността за носещата способност за сградата. В мазетата винаги носещи са всички стени. Те лежат върху основите.